Tojiro F-302 — Chef's knife from VG 10 steel, 180 mm blade, Japan
Discounts for regular customers
All registered users who made a purchase in our store become members of the loyalty program. Also, you can receive an e-mail newsletter with our special offers and promotions, as well as information on new arrivals and company news.
Budget gyuto with a blade of VG10.
* * * * * * * *
Versatile Chef's knife with an affordable price and excellent japanese steel blade.
The main difference from the Best Seller DP series is default of the bolster.
A great "entrance ticket" to the world of Japanese kitchen knives.
The blade is thin and cutting, and the knife itself is very light and comfortable.
It will be a good choice for home cooking.
Professionals also choose and use Tojiro A-1 knives.
| Knife specifications: | |
| Manufacturer: | © TOJIRO / Fujitora Industry |
| Serie: | Tojiro DP series by 3 layers with no bolster |
| Country of origin: | Japan |
| Blade steel: | Laminated stainless VG-10 (Takefu Special Steel Co.) |
| Qty. of layers: | 3 layers |
| Steel hardness: | ≈ 60 HRC on the Rockwell scale |
| Blade lenght: | 180 mm |
| Greatest blade width: | 44 mm |
| Blade thickness: | 1.6 mm |
| Sharpening type: | Double edge 50/50 |
| Handle lenght: | 115 mm |
| Handle material: | Durable and resistant to external influences, wood-polymer composite Pakkawood |
| Overall length: | 300 mm |
| Weight: | 99 g |
| Sterilization: | Not recommended |














