Tojiro F-455 — Pofessional polishing whetstone # 8000, 265x80x40 mm, Japan
Discounts for regular customers
All registered users who made a purchase in our store become members of the loyalty program. Also, you can receive an e-mail newsletter with our special offers and promotions, as well as information on new arrivals and company news.
Super finishing professional stone.
* * * * * * * *
With the grit # 8000, the mirror gloss of the cutting edge is achieved.
This moment is an indicator of the professionalism of the master sharpening.
Planing hair by weight, cutting a paper napkin, cutting off the thinnest slices from a lying tomato, this is not a complete list of tests for sharpening an superb grit.
Thin finish stone, is simply irreplaceable here.
| Specifications of a whetstone: | |
| Manufacturer: | © TOJIRO / Fujitora Industry |
| Serie: | Whetstones for Professionals |
| Country of origin: | Japan |
| Grain: | # 8000 |
| Abrasive material: | (WA) White Aluminium oxide |
| Linkage: | Organic, with faintly water adsorbtion. Includes mineral fillers that regulate the physicomechanical and operational properties |
| Purpose: | # 8000 superfinish polished edge to a mirror shine, with bringing to the reference sharpness |
| Dimensions: | Length: 198 mm, width: 70 mm, height: 25 mm (198 x 70 x 25 mm) |
| Weight: | 880 g |
| Base stand: | Fixed platform. Size with platform: L 265 x W 80 x H 45 mm |












