Fuji Cutlery Narihira FC-1077 — Yanagiba 240 mm of stainless steel 4116 (X50CrMoV 15)
Discounts for regular customers
All registered users who made a purchase in our store become members of the loyalty program. Also, you can receive an e-mail newsletter with our special offers and promotions, as well as information on new arrivals and company news.
Yanagiba — traditional single-sided slicer, for cutting in one motion.
* * * * * * * *
Indispensable for japanese sushi and sashimi cook makers.
This knife will cut raw fish fillet in a way that no other.
Optimum length for Yanagi ba is 270 or 300 mm.
Through to these parameters of the blade, it turns out to make smooth and neat slices.
The cutting edge should be protected from contact with hard objects to maintain high sharpness.
When slicing only soft foods, Yanagiba is able to stay sharpness for a long time.
In our online store, several Yanagi-ba options are offered in carbon and stainless steels.
The products of avowed knife manufacturers sold by us have already earned endorsement from users, and many professional chefs.
The blade are asymmetric, designed for right-hander. Right grind is convex, left concave.
Double-layer construction with a core of corrosion-resistant 4116 (X50CrMoV 15) with hardening up to 57-58 HRC according to Rockwell, and a protective plate made of soft steel.
Fuji Cutlery Narihira products are mainly manufactured in China, under constant quality control from the head office in Japan.
Thus it possible to offer customers with a low budget, a suitable tool at an affordable price.
The handle is medium, conical, with a longitudinal bulge on the right side.
The material is magnolia wood, without impregnation, with strong plastic bolster.
Tree has not been treatment, and in order to extend the service life, it is reasonable to independently soak the handle with linseed oil until it completely dries and polymerizes.
Handling, care and storage recommendations:
Adhering to these simple rules, the owner will receive only positive emotions, of using his knife set.
A good knife, with careful use, will last for many years, requiring only a couple of times a year, the planned sharpening service.
| Knife specifications: | |
| Manufacturer: | Fuji Cutlery Co., Ltd. |
| Serie: | Fuji Cutlery Narihira |
| Country of origin: | China |
| Blade steel: | 4116 (X50CrMoV 15) Stainless steel |
| Qty. of layers: | 2 layers |
| Steel hardness: | ≈ 56-57 HRC on the Rockwell scale |
| Blade lenght: | 240 mm |
| Greatest blade width: | 32 mm |
| Blade thickness: | 2.9 mm |
| Sharpening type: | One-sided, right slope convex, left concave |
| Handle lenght: | 137 mm |
| Handle material: | Magnolia wood with plastic bolster |
| Overall length: | 385 mm |
| Weight: | 130 g |
| Sterilization: | Not recommended |














