Tojiro FC-419 — Kitchen Scissors, stainless steel, 75 mm tip
Click Image for Gallery
Discounts for regular customers
All registered users who made a purchase in our store become members of the loyalty program. Also, you can receive an e-mail newsletter with our special offers and promotions, as well as information on new arrivals and company news.
Multifunction strong separable scissors.
* * * * * * * *
This kitchen multitool, including:
Actually scissors
Bottle Opener
Fish scaler
Tool for prying covers (screwdriver)
Nutcracker, he is also a bottle cap.
The design is separable, which facilitates washing and cleaning.
| Scissors specifications: | |
| Manufacturer: | © TOJIRO / Fujitora Industry |
| Serie: | Kitchen Shears |
| Country of origin: | China |
| Material: | Stainless steel, handles made of polymer with rubber inserts |
| Purpose: | Kitchen multitool |
| Overall length: | 205 mm |
| Length of the sting: | 69 mm |
| Weight: | 95 g |
| Design: | No separable |
| Sterilization: | Not recommended |












