Miyabi Isshin 2002 - Utility knife from AUS8 steel 150 mm blade. Kanetsugu, Japan
Discounts for regular customers
All registered users who made a purchase in our store become members of the loyalty program. Also, you can receive an e-mail newsletter with our special offers and promotions, as well as information on new arrivals and company news.
Auxiliary knife for fine work and delicate cutting.

Favorite female size, and a good addition to Chef's knife or Santoku.
This blade is convenient to do everything that is inconvenient to do with a large knife.
Due to their rapid shape and sharp tip, puncturing, filling and incision are easy and fun.
For vegetables peeling, such a knife is quite suitable, but it is more reasonable to use a peeler, since the blade from the factory or after service is very sharp.
Low price, compared with competitors and a well-considered balance of consumer qualities, put this knife in the first position in your selection.
Blade:
Three-layer stainless laminate in plates of SUS410 steel and core of harder AUS8 (Aichi Steel).
Knife is made in Japan, at facilities of Seki Kanetsugu Co. Ltd using manual works and high precision CNC machines.
Hardness of cutting edge 57HRC.
Thickness about 1.5 mm in thickening.
Descents of the blade symmetrical in european style.
Handle:
Made from Rosewood with impregnation that prevents swelling and extends the service life.
Tree is more pleasant to the touch and has a lively non-repeating noble pattern.
The middle handle, with a convenient geometry, normally fits in both the female hand and the large male palm.
Balance to the palm.
It should be noted that knives with a handle made of wood, despite the high-quality processing, are not designed for washing in dishwashers and sterilization, which is sometimes a prerequisite for cafés and restaurants.
For use in industrial environments, we have presented a great series of Kanetsugu PRO-S, Tojiro-Pro and Tojiro-Color, with stainless steel or high-tech polymer handles designed for sterilization.
Care and storage tips:
Adhering to these simple recommendations, the owner will enjoy a Japanese knife set for many years, because a quality-made knife is designed for decades of faithful life.
We offer the same complete service for subsequent maintenance and sharpening.
| Knife specifications: | |
| Manufacturer: | Seki Kanetsugu Knife Co. |
| Serie: | Miyabi Isshin |
| Country of origin: | Japan |
| Blade steel: | Stainless AUS8 (Aichi Steel Co.) coated with SUS410 |
| Qty. of layers: | 3 layers |
| Steel hardness: | ≈ 57 HRC on the Rockwell scale |
| Blade lenght: | 150 mm |
| Greatest blade width: | 30 mm |
| Blade thickness: | 1.5 mm |
| Sharpening type: | Double edge 50/50 |
| Handle lenght: | 104 mm |
| Handle material: | Natural Rosewood handle with pressure impregnation |
| Overall length: | 255 mm |
| Weight: | 56 g |
| Sterilization: | Not recommended |
















